Ochotnicza Straż Pożarna "Stołpno" w Międzyrzecu Podlaskim

Jesteśmy prężnie działającą jednostką specjalizującą się nie tylko w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Od roku 2001 realizujemy różne projekty służące społeczności lokalnej takie jak świetlica środowiskowa, warsztaty fotograficzne, działania na rzecz tolerancji czy odkrywania historii miasta, współpracy zagranicznej, warsztatów dla osób pracujących z młodzieżą czy ogólnopolskie warsztaty dla liderów młodzieżowych. Organizujemy również spotkania i warsztaty prewencyjne z ratownictwa medycznego, czy bezpieczeństwa nad wodą

Współpracujemy z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi, co daje nam szeroki wachlarz możliwości.

Dużo energii poświęcamy na pracę z młodzieżą. Od lat przy naszej straży działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która jest naszym głównym celem. Jej działania skupione są na zdobywaniu wiedzy, doświadczeń i rozwoju osobistym. Osiągamy to poprzez dobrze przygotowany plan pracy, który zawiera elementy pożarnictwa, ratownictwa medycznego i wodnego, zajęcia z terenoznawstwa, gry integracyjne i fabularne – rozwijające osobowość oraz kreatywność,  jak również wyjazdy, wycieczki i obozy.  Warto tutaj wspomnieć, że nasza drużyna w 2010 roku jako pierwsza w Polsce zdobyła tytuł oraz nagrodę w konkursie „Najlepsi z Najlepszych” organizowanym przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, stając się najlepszą i wzorcową MDP.

Nasi członkowie, a zarazem wykwalifikowana kadra to pasjonaci i zawodowcy w wielu dziedzinach życia. Mamy w swoich szeregach wspaniałą kadrę wychowawczą na wyjazdy, obozy i kolonie, mechaników samochodowych, grafików komputerowych, instruktorów pływania, sportowców, osoby specjalizujące się w pozyskiwaniu środków finansowych itp. Każdy z nas posiada wspólną cechę i hobby – kochamy pożarnictwo i ratownictwo, to nasza pasja.  Wielu naszych członków posiada szereg kursów przydatnych w pożarnictwie i ratownictwie, takich jak: KPP, Ratownik Wodny, Sternik Motorowodny czy Stermotorzysta Żeglugi Śródlądowej.

Nie ma co ukrywać, że naszą specjalizacją jest ratownictwo wodne. Od roku 2017 posiadamy zgodę MSWiA na wykonywanie ratownictwa wodnego, dzięki czemu możemy zabezpieczać i organizować kąpieliska na obszarze całego województwa lubelskiego . Posiadamy szkolenia oraz sprzęt potrzebny do tego rodzaju działalności.

OSP STOŁPNO 2017

nasza flota

na lądzie

na wodzie